تاریخ

زین الاخبار: تاریخ گردیزی

زین الاخبار: تاریخ گردیزی

به تصحیح: عبدالحی حبیبی

کتاب زین الاخبار مزین به دیباچه و مقدمه ای از استاد سعید نفیسی و علامه محمد قزوینی می باشد.
کتابی « زین الاخبار » حدود هزار سال پیش (زمان سلطنت عبدالرشید پسر مسعود پسر محمود غزنوی سال ۴۴۱ یا ۴۴۴) در غزنین نوشته شده و تنها دو نسخه خطی در کمبریج و آکسفورد مانده است. کتاب مذکور یکی از کتاب های معتبر زبان فارسی ، حاوی اطلاعات دقیق و کهن در باب تاریخ عمومی و تاریخ ایران است و مولف آن رعایت جانب ایجاز واکرده است و کتاب خود را با نثری ساده و روان و متمایل به شیوه عصر سامانی تدوین کرده است.
زین الاخبار در شمار قدیمترین کتابهای تاریخ عمومی (بعد از تاریخ بلعمی) به نثر می باشد که درباره سلسله های شاهان ایرانی قبل از اسلام و بعد از آن است و در آن درباره اعیاد مسلمانان ، یهودیان ، نصارا ، پارسیان و هندوان مطالب و اطلاعاتی آمده و مولف در آن علاوه بر استفاده از ماخذ پیش از خود و مورخان بزرگ هم عصر خود بیش از نیم قرن از تاریخ غزنویان را از مشاهدات خود به غایت سادگی و روانی نگاشته است.
عناوین کتاب :
طهورث، کیانیان، ملوک طوایف، ساسانیان و خسروان، خلفاء و ملوک اسلام، امرای خراسان، استخراج تاریخ ها از یکدیگر، عیدها میان یهودیان، ترسایان، مغان و هندوان، معارف و انساب، معارف رومیان و هندوان.

[download id=”17″]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>